| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -64 Min |
| TSS (Measured): | -64 dBm Min - Measured -66 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 77 ± 5) into a 100 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -60 to +4 Min |
| Log Linearity: | ±1.5 dB (-20 to +85 °C) Max ±1.75 dB (-54 to +95 °C) Max - Measured ±1.14 dB |
| Rise Time: | 35 ns Max (20 ns Typ) - Measured 23 ns |
| Recovery Time: | 500 ns Max (200 ns Typ) - Measured 450 ns |
| Settling Time: | 50 ns - Measured 45 ns |
| Power Supply: | ±10.8 to ±12.5 VDC |
| Duty Cycle: | 80% at Max pulse width, 50% at Min pulse width |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ±1.3 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max - Measured 1.7:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Propagation Delay: | 30 ns |
| Pulse Range: | 200 ns to 20 µs |
| DC Offset: | ±150 mV |
| Dynamic Range: | -60 to +4 dBm Min |
| Maximum Noise: | 100 mV RMS with input terminated - Measured 48 mV |
| Video Output Range: | -0.5 V (-60 dBm) < RF IN <5.5 V (4 dBm) |
| Input Power: | 30 dBm CW, 50 dBm Peak Pulse, 1% Duty Cycle, 10 µs |
| Maximum DC Power: | 3.9 W (Both supplies) - Measured +12 V @ 194 mA, -12 V @ 66 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.040" x 1.670" x 0.472" |
| Sealing: | Hermetically sealed |
| Finish: | Mil-Spec Epoxy Paint, Gray Color |
| Weight: | 8 oz Max (3 oz. Typ) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-810G, Figure 503.5-3 |
| Humidity: | MIL-STD-810G, Method 507.5, Procedure II |
| Shock: | MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810G, Method Method 508.2 |