| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -64 Max |
| TSS (Measured): | -64 dBm Max (Video In) - Measured -65 dBm |
| Output Voltage: | Voltage output of 1200mVDC with a tolerance of +/- 50mV with -55 dBm @ 10GHz input |
| Log Slope (mV/dB): | 85 |
| Log Range (dBm): | -60 to +4 |
| Log Linearity: | ±0.5 dB Typ, ±1.0 dB Max - Measured ±0.84 dB |
| Rise Time: | 20 ns - Measured 18.6 ns |
| Recovery Time: | 500 ns - Measured 157.3 ns |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 190 mA Max - Measured 125.3 mA, -12 to -15 VDC @ 100 mA Max - Measured 70.2 mA |
| VSWR: | 3.0:1 Max - Measured 1.97:1 |
| Flatness: | ±1.5 dB - Measured ±0.8 dB |
| Video Load (Ohms): | 75 |
| Pulse Width Range: | 50 ns to CW |
| Output Stability vs Temp: | ±1.0 dB - Measured ±0.8 dB |
| Baseline Noise: | 0VDC with a tolerance of +150mVDC Max to -0.50mVDC at the DLVA Output |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.040" x 1.670" x 0.472" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -57 ºC to +85 ºC |