Quantic PMI Model ERDLVA-2G6G-70-50MV is a CW Immune Extended Range Detector Log Video Amplifier (ERDLVA) that operates from 2 to 6 GHz with a dynamic range of -65 to +5 dBm and the ability to interface with a long cable (30 meters), while maintaining high speed and flatness. This model has SMA female connectors and offers an ultra-small package size of 1.60" x 1.50" x 0.31".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -70 @ 85 ºC |
| TSS (Measured): | -70 dBm @ 85 ºC |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 4.0 |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max |
| Rise Time: | 10 ns Typ, 25 ns Max |
| Recovery Time: | 350 ns Max (0 dBm: PW = 100 µs) |
| Settling Time: | 40 ns |
| Power Supply: | +9 to +12 V @ 300 mA Max, +18V No Damage, -11.5 VDC to -15 V @ 120 mA Max |
| Dynamic Range Log: | -65 to +5 dBm |
| Output Noise: | 150 mV P-P, Includes Offset |
| Frequency Flatness: | ±1.75 dB Typ, ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| CW Immunity: | TSS to -40 dBm (-30 dBm Goal) |
| Propagation Delay: | 50% RF to 10% Video |
| Dynamic Range: | 70 dB Min |
| Pulse Width Range: | 50 ns to 250 µs |
| Log Accuracy: | ±1.5 dB Max, ±2.0 dB with temperature |
| Output Stability vs Temp: | ±1.0 dB |
| Max Input Level: | +20 dBm CW |
| Baseline Shift with CW: | 1 dB Max to -15 dBm |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 1.90" x 1.50" x 0.31" 60 mm x 38 mm x 7.9 mm |
| Finish: | Nickel Plate |
| Weight: | 100 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to 85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -45 ºC to 90 ºC |