| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| TSS (dBm): | -71 |
| TSS (Measured): | -71 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 28 ns Max (10 - 90% @ -40 & -10 dBm) |
| Fall Time: | 300 ns Max (@ -40 & -10 dBm) |
| Recovery Time: | 500 ns Max (From 90% to within 1 dB of baseline) |
| Settling Time: | 50 ns Max (From 10% to within 35 mV of final value @ -40 & -10 dBm) |
| Power Supply: | +15 V ± 5% @ 0.5 A Max, -15 V ± 5% @ 0.2 A Max |
| VSWR: | 2.3:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 95 ± 1 |
| CW Immune Time: | 4 ms Max |
| Maximum Input Power (CW): | 1 W CW, 100 W Peak @ PW = 1 µs & 1% Duty |
| Propagation Delay: | 80 ns Max from 50% RF to 10% Video |
| DC Offset: | 0 to 100 mV |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Leakage Level: | 5000 H @ 50 ºC |
| Isolation: | 60 dB Min, All Ports |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Video Frequency Flatness: | ±1.25 dB Max @ 25ºC |
| Log Accuracy: | ±1.25 dB Max |
| Baseline Shift with CW: | 200 mV Max @ -40 dBm CW |
| Absolute Log Accuracy: | ±2.0 dB Max |
| Pulse Width Process Range: | 100 ns to 100 µs |
| Video Output @ -68 dBm: | 330 ± 88 mV for all frequencies |
| Video Output Drive Capability: | Driving 100 ft RG180 into 95 Ohms load |
| Pulse Density Capability: | 20% Duty @ 100 ns PW, 70% Duty @ 100 µs PW |
| Noise Level: | 30 mV RMS Max |
| Ripple: | 100 mV Max |
| Connectors: | RF & Video: SMA (F) DC Power & Control: 9 Pin D-Sub (F) |
| Size: | 2.82” x 2.25” x 0.5” |
| Finish: | Gray Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -10 ºC to 85 ºC |
| Thermal Shock: | -10 ºC to +85 ºC, 10 Cycles 1 hour dwell time at each temp, rate of temp change 15ºC/MIN |