| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | 71 |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±1 dB Max |
| Rise Time: | 28 ns Max (10 to 90% Tested from -50 to 0 dBm) 28 ns Max (10 to 90% Full Dynamic Range Guaranteed) |
| Fall Time: | 300 ns Max (10 to 90% Tested from -50 to 0 dBm) 300 ns Max (10 to 90% Full Dynamic Range Guaranteed) |
| Recovery Time: | 1 µs Max (From 90% to within 1.5 dB of baseline) |
| Settling Time: | 50 ns Max (From 10% to within 70 mV of final value @ -40 & -10 dBm) |
| Droop Rate: | 70 mV Max for PW 100 µs @ -65 dBm |
| VSWR: | 2.3:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 95 ± 1 |
| CW Immune Time at CW = -40 dBm: | 4 ms Max |
| Immune Power (CW): | TSS to -40 dBm |
| Propagation Delay: | 50 ns Max from 50% RF to 10% Video |
| Video Output Level: | 330 ± 88 mV for all frequencies |
| DC Offset: | ±70 mV |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Isolation: | 60 dB Min all ports |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Video Frequency Flatness: | ±1.25 dB Max @ 25 °C |
| Absolute Log Accuracy: | ±2 dB Max |
| Pulse Width Process Range: | 100 ns to 100 µs |
| Pulse Density Capability: | 10% Duty @ 100 ns PW, 70% Duty @ 100 µs PW |
| Noise Level: | 25 mV RMS Max |
| DC Power: | +15 VDC ± 5% @ 0.5 A Max, -15 VDC ± 5% @ 0.2 A Max |
| Stabilization Bake: | 24 Hours @ +85 °C |
| Burn In: | 48 Hours @ +85 °C DC Power ON |
| Maximum Input Power: | 1 W CW, 100 W peak @ PW= 1 µs & 1 % duty cycle |
| Ripple from DC to 10 MHz: | 100 mV Max |
| Pulse Droop: | 70 mV Max for PW 100 µs @ -65 dBm |
| Video Output @ -65 dBm: | 330 ± 88 mV for all frequencies |
| Baseline Shift: | 200 mV Max @ -40 dBm CW |
| Pulse Amplitude Loss with Pulse Power: | -30 dBm @ CW Power = -50 dBm, No Loss @ CW Power = -40 dBm, 2 dB Loss Max |
| MTBF: | 5000 H @ 50 °C |
| Power & Control: | 9 Pin Micro D Subminiature Female |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.82" x 2.25" x 0.50" |
| Finish: | Gray paint, no paint on mounting surface |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -10 °C to +85 °C |
| Temperature Cycle: | -10 °C to +85 °C, 10 cycles 1 Hour Dwell time at each temp, rate of temp change 15 °C/Min |
| Random Vibration: | 20 Hz to 200 0Hz, Random 16.8 Grams in all 3 Axis for 15 Minutes Min |