Quantic PMI Model EWDM-2G6G-65-70MV-1 is a CW Immune EW detector module operating over the 2 to 6 GHz frequency range that features an internal switch used to switch between the "BIT IN" and "RF IN" with input blanking on both ports. In addition, two amplified RF outputs are provided a 7 dB gain channel and a 33 dB gain channel. The video output is designed to drive a 150 ft. cable, while maintaining high speed, and excellent accuracy. Package size 4.2" x 2.8" x 0.8" is with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -71 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max (Output to 8-Way Power Combiner) ±1.2 dB Max (Output to Switch Matrix) |
| VSWR: | 2.0:1 Max, Impedance = 50 Ohm (Output to 8-Way Power Combiner) 2.0:1 Max, Impedance = 50 Ohm (Output to Switch Matrix) |
| Video Freq Flatness: | ±1.0 dB Max at any Constant Input Power from -65 to 0 dBm as frequency is varied from 2 to 6 GHz (25 °C) |
| Video Load (Ohms): | 75 ± 1 |
| CW Immunity: | A. CW Immune Power TSS to -40 dBm Baseline Shift: 200 mV Max B. At Pulse Power=-30 dBm when CW Power = -50 dBm, Pulse Amplitude No Loss. When CW Power = -40 dBm, Pulse Amplitude Loss 2 dB Max Pulse Frequency and CW Frequency Difference of 500 MHz |
| CW Immune Time at CW = -40 dBm: | 4 ms Max |
| Propagation Delay: | 50 ns (Excluding Cable) @ Switch is on "ON" position from 50% input RF to 10% output video, not including video cable Max |
| Dynamic Range: | -65 to +0 dBm |
| Video Output: | SMA (F) |
| Noise Figure: | 6 dB Max |
| Isolation: | 60 dB Min, Among all Ports |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Linear Gain: | +33 dB Min, +39 dB max. (Output to 8-Way Power Combiner) +7 dB min., 15 dB Max (Output to Switch Matrix) |
| 1 dB Compression Point: | +3 dBm Min (Output to 8-Way Power Combiner) +3 dBm Min.(Output to Switch Matrix) |
| Second Harmonics: | -9 dBc Min (Output to 8-Way Power Combiner) -9 dBc Min (Output to Switch Matrix) |
| Third Harmonics: | -12 dBc Min (Output to 8-Way Power Combiner) -12 dBc Min (Output to Switch Matrix) |
| Log Accuracy: | ±1.25 dB Max (Deviation from Straight Line thru Average Slope @ Frequency Range and 25 °C) |
| Absolute Log Accuracy: | ±1.5 dB Max (Deviation from Straight Line thru Average Slope over Frequency Range and 0 °C to +85 °C) |
| Pulse Density Capability: | 10% Duty Cycle 100 ns 70% Duty Cycle 300 us at Peak Power -10 dBm with 1 dB Variable for Pulse Amplitude and Baseline |
| Input Power: | 1 W CW Max 100 W Peak @ PW=1 s and Duty Cycle=1% max. |
| Control & DC Supply connector: | D-Type (F) 9-Pin |
| Pulse Response Input Signal: | 100 ns to 300 µs at Peak Power -10 dBm with 1 dB Variable for Pulse Amplitude and Baseline |
| Output Video Driver Capability: | Driving 150 ft RG11 into 75 Ohm Load |
| Coupled Mode: | Pseudo AC Coupled Mode |
| Noise Level (Vp-p): | 150 mV Typ |
| Stabilization Bake: | 24 hours @ +85°C |
| Burn In: | +85°C for 48 hours with DC power on |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max |
| DC Supply Voltage: | ±15 V ± 5% |
| Ripple from DC to 10 MHz: | 100 mV Max |
| Log Slope Fixed: | 70 ± 3 mV/dB |
| Log Linearity Deviation: | ±0.75 dB Max (Deviation from Straight Line @ 4 GHz and 25 °C) |
| DC Offset @ RF Input is Terminated and DC Power is on: | 0 ± 70 mV |
| Rise Time, 10% to 90% of Pulse Rising: | 25 ns Typ, 28 ns Max |
| Falling Time, 90% to 10% of Pulse Falling: | 300 ns Max |
| Max Settling Time: | 50 ns Max to within ±70 mV of final value |
| Max Recovery Time: | 500 ns Max from 90% falling to (0 dBm, 330 µs) ± 1 dB of Baseline |
| CW Recovery Time at CW = -40 dBm: | 50 µs Max |
| Droop of the Output Video Pulse at Power > -65 dBm for Pulse Width 300 us: | 70 mV (1 dB Max) |
| Current: | 1.0 A for +15 VDC max. 0.5 A for -15 VDC max. |
| MTBF: | 5000H min. |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 4.2" x 2.8" x 0.8" |
| Finish: | Gray Expoxy Paint, Bottom Surface Free of Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +85 °C |
| Thermal Shock: | High Temperature 85°C, Low Temperature 0°C 5 cycles, dwell time 2 hours |
| Random Vibration: | 20 Hz to 2000 Hz, Random at 16.8 grams, in all three axis for 15 minutes min. |