Quantic PMI Model EWDM-2G8G-65-70MV is a CW immune EW Detector Module operating over the 2 to 8 GHz frequency range. This model features an internal switch used to switch between the Bit IN and RF IN with input blanking on both ports. In addition, an RF output port is provided with a gain of 33 dB minimum. The video output is designed to drive a 150 ft. cable. Package size is 2.82” x 2.25” x 0.5” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| TSS (dBm): | -71 |
| TSS (Measured): | -71 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 28 ns Max (10-90% @ -40 & -10 dBm) |
| Fall Time: | 300 ns Max (@-40 & -10 dBm) |
| Recovery Time: | 500 ns Max (From 90% to within 1 dB of baseline) |
| Settling Time: | 50 ns Max (From 10% to within 35 mV of final value @-40 & -10 dBm) |
| Power Supply: | +15 V ±5% @ 0.5 A Max, -15 V ±5% @ 0.2 A Max |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB |
| VSWR: | 2.3:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 95 ± 1 |
| CW Immune Time: | 4 ms Max |
| Maximum Input Power (CW): | 1 W CW, 100 W Peak @ PW = 1 µs & 1% Duty |
| Propagation Delay: | 80 ns Max from 50% RF to 10% Video |
| DC Offset: | 0 to 100 mV |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Leakage Level: | 5000 H @ 50 ºC |
| Noise Figure: | 6.0 dB Max |
| Isolation: | 60 dB min. All Ports |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Linear Gain: | +25 dB Min |
| 1 dB Compression Point: | +13 dBm Min |
| Saturated Power: | +20 dBm Max |
| Second Harmonics: | -9 dBc Min |
| Third Harmonics: | -12 dBc |
| Video Frequency Flatness: | ±1.25 dB Max @ 25ºC |
| Log Accuracy: | ±1.25 dB Max |
| Baseline Shift with CW: | 200 mV Max @ -40 dBm CW |
| Absolute Log Accuracy: | ±2.0 dB Max |
| Pulse Width Process Range: | 100 ns to 100 µs |
| Video Output @ -68 dBm: | 330±88 mV for all frequencies |
| Video Output Drive Capability: | Driving 100 ft RG180 into 95 Ohms load |
| Pulse Density Capability: | 20% Duty @ 100 ns PW, 70% Duty @ 100 µs PW |
| Noise Level: | 30 mV RMS Max |
| Ripple: | 100 mV Max |
| RF Connectors: | RF & Video: SMA (F), DC Power & Control: 9 Pin D-Sub (F) |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.82” x 2.25” x 0.5” |
| Finish: | Gray Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -10 ºC to 85 ºC |
| Thermal Shock: | -10 ºC to +85 ºC, 10 Cycles 1 hour dwell time at each temp, rate of temp change 15ºC/MIN |