| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| TSS (dBm): | -71 |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±1 dB Max |
| Rise Time: | 28 ns Max (10 to 90% Tested from -50 to 0 dBm) 28 ns Max (10 to 90% Full Dynamic Range Guaranteed) |
| Fall Time: | 300 ns Max (10 to 90% Tested from -50 to 0 dBm) 300 ns Max (10 to 90% Full Dynamic Range Guaranteed) |
| Recovery Time: | 1 µs Max (From 90% of a -5 dBm, 100 µs pulse to within ±1.5 dB of baseline) without amplitude loss of a following -65 dBm, 100 ns pulse |
| Settling Time: | 50 ns Max (from 10% to within 70 mv of final value @ -40 & -10 dBm) |
| Droop Rate: | 70 mV Max @ -65 dBm |
| Frequency Flatness: | ±1, 25 dB Max @ 25 °C |
| VSWR: | 2.3:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 95 ± 1 |
| CW Immune Time at CW = -40 dBm: | 4 ms Max |
| CW Immune Power: | TSS to -40 dBm CW |
| Propagation Delay: | 80 ns Max from 50% RF to 10% Video |
| DC Offset: | ±70 mV |
| Input Power Handling: | 1 W Max CW, 100 W peak @ 1 µs PW @ 1% duty cycle |
| Noise Figure: | 5 dB Max @ 25 °C, 6 dB (Full temperature range) |
| Isolation: | 60 dB (All ports) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Linear Gain: | 50 dB Min 55 dB Max |
| 1 dB Compression Point: | 10 dBm Min |
| Saturated Power: | 20 dBm Max |
| Second Harmonics: | -10 dBc Min |
| Third Harmonics: | -15 dBc Nom |
| Video Frequency Flatness: | ±1.25 dB Max @ 25 °C |
| Absolute Log Accuracy: | ±2 dB Max |
| Noise Level: | 20 mV RMS Max |
| Stabilization Bake: | 24 Hours @ +85 °C |
| Burn In: | 48 Hours @ +85 °C DC Power ON |
| Baseline Shift: | 200 mV Max @ -40 dBm CW |
| Operating Voltage: | +15 VDC @ 0.7 A -15 VDC @ 0.2 A |
| Ripple: | 100 mV Max (DC to 10 MHz) |
| MTBF: | 5000 H @ 50 °C |
| Power & Control: | 9 Pin Micro-D Subminature Female |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.82" x 2.25" x 0.50" |
| Finish: | Gray Paint, no paint on mounting surface |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -10 °C to +85 °C |
| Thermal Shock: | -10 °C to +85 °C, 10 Cycles 1 Hour dwell time at each temperature, rate of temperature change 15 °C/Min |
| Random Vibration: | 20 Hz to 2000 Hz, Random 16.8 g in all 3 axis for 15 minutes Min |