Quantic PMI Model EWDM-2G8G-65-70MV-TF is a CW immune EW Detector Module that operates from 2 to 8 GHz. This model features an internal switch used to switch between the bit in and RF in with input blanking on both ports. In addition, an RF output port is provided with a gain of 33 dB minimum. The video output is designed to drive a 100 ft. cable. Package size is 2.25" x 2.69" x 0.40" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| TSS (dBm): | -71 |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 28 ns Max (10 to 90% @ -40 & -10 dBm) |
| Fall Time: | 300 ns Max (@ -40 & -10 dBm) |
| Recovery Time: | 500 ns Max (From 90% of a -5 dBm, 100 us Pulse to within ±1 dB of Baseline) without Amplitude Loss of a Following -65 dBm, 100 ns Pulse |
| Settling Time: | 50 ns Max (From 10% to within 35 mV of Final Value @ -40 & -10 dBm) |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB |
| VSWR: | 2.3:1 Max |
| Video Output Load Impedance: | 95 ± 1 Ohm |
| Video Load (Ohms): | 95 |
| CW Immune Time at CW = -40 dBm: | 4 ms Max |
| Immune Power (CW): | TSS to -40 dBm |
| Propagation Delay: | 80 ns Max from 50% RF to 10% Video |
| DC Offset: | 0 to 100 mV |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Noise Figure: | 6.0 dB Max |
| Isolation: | 60 dB min. All Ports |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| 1 dB Compression Point: | +13 dBm Min |
| Saturated Power: | +20 dBm Max |
| Second Harmonics: | -9 dBc Min |
| Third Harmonics: | -12 dBc |
| Video Frequency Flatness: | ±1.25 dB Max @ 25 °C |
| Log Accuracy: | ±1.25 dB Max (@ 25 °C) |
| Absolute Log Accuracy: | ±2.0 dB Max |
| Pulse Width Process Range: | 100 ns to 100 µs |
| Video Output Drive Capability: | Driving 100 ft RG180 into 95 Ohm Load |
| Pulse Density Capability: | 20% Duty @ 100 ns PW, 70% Duty @ 100 µs PW, No Pulse Amplitude Loss |
| Noise Level: | 30 mV RMS Max |
| DC Power: | ±15 V ± 5% @ 0.6 A Max ±15 V ± 5% @ 0.2 A Max |
| Stabilization Bake: | 24 hours @ +85 °C |
| Burn In: | 48 hours @ +85 °C DC Power On |
| Maximum Input Power: | 1 W CW, 100 W Peak @ PW = 1 µs & 1% Duty |
| Ripple from DC to 10 MHz: | 100 mV Max |
| CW Recovery Time at CW = -40 dBm: | 120 µs Max |
| Pulse Droop: | 70 mV Max (@ -65 dBm) |
| Video Output @ -65 dBm: | 330 ± 88 mV for all Frequencies |
| Baseline Shift: | 200 mV Max @ -40 dBm CW |
| Pulse Amplitude Loss with Pulse Power: | -30 dBm @ CW Power = -50 dBm, No Loss @ CW Power = -40 dBm, 2 dB Loss max. |
| Linear RF Gain: | +25 dB Min |
| MTBF: | 5000H @ 50 °C |
| Connectors: | RF & Video: SMA (F) DC Power & Control: 9 Pin Micro D-Sub (F) |
| Size: | 2.25" x 2.69" x 0.40" |
| Finish: | Gray Paint, No Paint on Mounting Surface |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -10 °C to +85 °C |
| Thermal Shock: | -10 °C to +85 °C, 10 Cycles 1 hour Dwell Time at Each Temp, Rate of Temp Change 15°C/min. |
| Random Vibration: | 20 Hz to 2000 Hz, Random 16.8 grms in all 3 Axis for 15 minutes min. |