Quantic PMI Model EWDM-6G18G-65-70MV-1 is a CW Immune EW detector module operating over the 6 to 18 GHz frequency range. This module features an internal switch used to switch between the "BIT IN" and RF IN" with input blanking on both ports. In addition, two amplified RF outputs are provided a 7 dB gain channel and a 33 dB gain channel. The video output is designed to drive a 150 ft cable, while maintaining high speed, and excellent accuracy. Package size is 4.2” x 2.9” x 0.8” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -71 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Rise Time: | 25 ns Typ, 28 ns Max |
| Fall Time: | 225 ns Max |
| Settling Time: | 50 ns within ±35 mV final value Max |
| Power Supply: | ±15 V ±15% |
| Frequency Flatness: | ±2.5 dB Max (Output to 8-Way Power Combiner) ±1.5 dB Max (Output to Switch Matrix) |
| VSWR: | 2.2:1 Max, Impedance = 50 Ohm (Output to 8-Way Power Combiner) 2.2:1 Max, Impedance = 50 Ohm (Output to Switch Matrix) |
| Video Log Linearity: | ± 1.0 dB, Max |
| Video Freq Flatness: | ±1.75 dB Max at any constant Input Power from -65 to 0 dBm, as frequency is varied from 6 to 18 GHz |
| Video Load (Ohms): | 75 ± 1 |
| CW Immunity: | A. CW immune Power TSS to -40 dBm baseline shift: 200 mV Max B. At Pulse Power -30 dBm when CW Power = -50 dBm, Pulse Amplitude no loss when CW Power = -40 dBm, Pulse Amplitude Loss 2 dB Max |
| CW Immune Time at CW = -40 dBm: | 3 ms Max |
| Maximum Input Power (CW): | 1 W CW Max, 100 W Peak @ PW = 1 µs % duty Cycle = 1% Max |
| Propagation Delay: | 50 ns (Excluding Cable) @ Switch is on "ON" Position from 50% input RF to 10% output video max. |
| Log Slope Accuracy: | ± 1.75 dB Max |
| DC Offset: | 0 ± 70 mV (RF Input Terminated & DC Power On) |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Video Output: | SMA (F) |
| Noise Figure: | 6 dB Max (Output to 8-Way Power Combiner) |
| Isolation: | 60 dB Min among all ports |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Linear Gain: | +33 dB Min, +39 dB Max (Output to 8-Way Power Combiner) +7 dB Min, 15 dB Max (Output to Switch Matrix) |
| 1 dB Compression Point: | +3 dBm min. (Output to 8-Way Power Combiner) +3 dBm min. (Output to Switch Matrix) |
| Saturated Power: | +9 dBm Max |
| Second Harmonics: | -9 dBc Min (Output to 8-Way Power Combiner) -9 dBc min. (Output to Switch Matrix) |
| Third Harmonics: | -12 dBc Min (Output to 8-Way Power Combiner) -12 dBc min. (Output to Switch Matrix) |
| Video Frequency Flatness: | ±1.75 dB Max, At any constant input power from -65 dBm to 0 dBm, as frequency is varied from 6-18 GHz (25 °C) |
| Log Accuracy: | ±2.0 dB Max (Deviation from Straight Line thru Average Slope @ 25°C and Frequency Range) |
| Absolute Log Accuracy: | ±2.25 dB Max (Deviation from Straight Line thru average slope over Frequency Range and 0°C to +85°C) |
| Pulse Density Capability: | 10% Duty Cycle 100 ns 70% Duty Cycle 300 us at Peak Power -10 dBm with 1 dB Variable for Pulse Amplitude and Baseline |
| Input Power: | 1 W CW Max, 100 W Peak @ PW = 1 µs and Duty Cycle = 1% Max |
| Control & DC Supply connector: | D Type Female 9 Pin |
| Pulse Response Input Signal: | 100 ns to 300 µs |
| Video Output @ -65 dBm within frequency Range: | 330 ± 123 mV |
| Output Video Driver Capability: | Driving a 150 foot RG11 into 75 Ohm load |
| Output Pulse Peak Variation Vs. Duty Cycle: | ± 70mV Max |
| Coupled Mode: | Pseudo AC coupled mode |
| Drop of the Output Video Pulse: | 70 mV (1 dB) Max |
| Noise Level (Vp-p): | 160 mV Typ |
| Stabilization Bake: | 24 Hours @ +85 °C |
| Burn In: | +85 °C for 48 hours with DC power on |
| Input VSWR: | 2.2:1 Max, Impedance = 50 Ohm |
| DC Supply Voltage: | ±15 VDC ± 5% |
| Ripple from DC to 10 MHz: | 100 mV Max |
| Log Slope Fixed: | 70 ± 3 mV/dB |
| Log Linearity Deviation: | ±1.0 dB Max @ 12 GHz (Deviation from Straight Line @ 12 GHz and 25 °C) |
| DC Offset @ RF Input is Terminated and DC Power is on: | 0 ± 70 mV |
| Rise Time, 10% to 90% of Pulse Rising: | 25 ns Typ, 28 ns Max |
| Falling Time, 90% to 10% of Pulse Falling: | 300 ns Max |
| Max Settling Time: | 50 ns to within ± 70 mV of final value |
| Max Recovery Time: | 500 ns Max from 90% falling edge to ± 1.0 dB of Baseline (-10 dBm and Pulse Width <50 µs) |
| CW Recovery Time at CW = -40 dBm: | 50 µs Max |
| Droop of the Output Video Pulse at Power > -65 dBm for Pulse Width 300 us: | 70 mV (1 dB) Max |
| Current: | 1.0 A for +15 VDC Max 0.5 A For - 15 VDC Max |
| Ripple: | 100 mV Max |
| MTBF: | 5000H Min |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 4.2” x 2.9” x 0.8” |
| Finish: | Gray epoxy paint bottom surface free of paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +85 °C |
| Thermal Shock: | High temperature 85 °C, low temperature 0°C 5 cycles dwell time 2 hours |
| Random Vibration: | 20 Hz to 2000 Hz random at 16.8 G in all three axis for 15 minutes, Min |