Quantic PMI Model FD-0518-10-48-OPT3R5G5R5G is a 3.5 to 5.5 GHz Frequency Discriminator that provides a video output of 1 V/GHz and has an accuracy of ±0.2 GHz. This model has a rise time is <20 ns and operates into a 100 Ω video load. This model operates on ±15 VDC with a housing that measures 2.0" x 1.82" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 3.5 to 5.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.5 |
| Frequency Max (GHz): | 5.5 |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max, 1.5:1 Typ |
| Discriminator Accuracy (GHz): | ±0.2 GHz |
| RF Input Power, Survival: | 15 dBm |
| Video Output Slope: | 100 mV/GHz |
| Video Impedance: | 100 Ohm Nom |
| Video Output Rise Time: | 20 ns |
| Power Minus: | -12 to -15 VDC @ -75 mA |
| Operating Input Power: | 10 dBm Nom, ±0.1 dBm |
| Power Plus: | +12 to +15 VDC @ +75 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.00" x 1.82" x 0.50" |
| Weight: | 4 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |