Quantic PMI Model FD-0518-10-618 is a Frequency Discriminator translates incoming RF / Microwave signals into a monotonic output voltage that is proportional to the RF / Microwave frequency. Accurate frequency information can then be derived from the Output Voltage because a Delay Line Frequency Discriminator takes the Input RF / Microwave Signal and produces two RF / Microwave Signal components that have a phase shift that is proportional to the original input frequency at fixed power input levels. By summing the two signal components together and then using detection techniques produces a detected Output Voltage that is frequency dependent. Therefore, as the input RF / Microwave Signal frequency is varied so does the output voltage of the Delay Line Frequency Discriminator. Package size is 2.0"x 1.82" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Center Frequency (GHz): | 6 to 18 |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max, 1.5:1 Typ |
| RF Input Power, Survival: | 15 dBm |
| Video Output Slope: | 50 mV/GHz |
| Impedance: | 100 Ohm |
| Video Output Rise Time: | 20 ns |
| Power Minus: | -15 VDC @ -75 mA, -50 mA Typ |
| Operating Input Power: | 10 dBm Nom, ±0.1 dBm |
| Power Plus: | +15 VDC @ +75 mA, +50 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 1.82" x 0.5" |
| Weight: | <4 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |