Quantic PMI Model FD-160M-100M-1515 is a frequency discriminator that operates 0.11 to 0.21 GHz frequency with a center frequency of 0.16 GHz that offers a linearity of ±3% maximum @ 25 °C, a dynamic range of -10 to 0 dBm, the sensitivity into a 50 Ohm load is within 9.5 to 10 mV/MHz. This unit offers a maximum rise time of 50 ns. Package size is 4.63" x 1.50" x 0.47" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.16 |
| Frequency Min (GHz): | 0.16 |
| Frequency Max (GHz): | 0.16 |
| Center Frequency (GHz): | 0.16 |
| Input VSWR: | 1.5:1 Max |
| Sensitivity: | 9.5 to 10 mV/MHz |
| Linearity: | ±3% Max, ±5% Max |
| Input Dynamic Range: | -10 to 0 dBm Min |
| Video Output Rise Time: | 1 V Max |
| Rise Time: | 10 ns Max |
| DC Power Supply: | ±15 VDC @ 400 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.63" x 1.50" x 0.47" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Storage Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |