Quantic PMI Model FD-30M-4M-1528 is a frequency discriminator with a center frequency of 0.16 GHz with a peak-to-peak bandwidth of 0.15 GHz and a linear bandwidth of 0.1 GHz minimum. With a dynamic range of -10 to 0 dBm, the sensitivity into a 93 Ohm load is within ±1.25 mV/MHz. This unit offers a maximum rise time of 50 ns. Package size is 3.53" x 1.50" x 0.74" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.085 to 0.235 |
| Frequency Min (GHz): | 0.085 |
| Frequency Max (GHz): | 0.235 |
| Sensitivity: | 1.25 mV/MHz into a 93 Ohm Load |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| IF Input Center Frequency: | 160 MHz |
| IF Input Peak Bandwidth: | 150 MHz P-P Min |
| IF Linear Bandwidth: | 100 MHz Min |
| IF Input Level: | -10 to 0 dBm |
| IF Input Impedance: | 50 Ohm |
| IF Input VSWR: | 2.0 Max |
| Video Output Bandwidth: | 15 MHz Min |
| Video Output (Input/Output Property): | 20 mV/MHz (+0.5 ± 0.1 V: 0 dBm @ 180 MHz Input) |
| Video Output Voltage Precision (29 to 31 MHz): | Within ±1.25 MHz (IF Input) |
| Output Impedance: | 93 Ohm |
| Video Output Offset: | Adjustable |
| Power Supply: | ±15 VDC ± 0.5 VDC @ 150 mA Max +28 VDC ± 0.8 VDC @ 2 A Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.53" x 1.50" x 0.74" |
| Weight: | 115 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +70 °C |
| Storage Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Humidity: | 95% (+60°C) RH Max |