Quantic PMI Model FD-70M-50M-1212 is a Frequency Discriminator that operates at a center frequency of 0.07 GHz with a peak bandwidth of 0.09 GHz and a linear bandwidth of 0.05 GHz minimum. With a dynamic range of -10 to 0 dBm, the sensitivity into a 93 Ω load is 100 mV/MHz. Package size is 4.625” X 1.5” X 0.47” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.07 |
| Frequency Min (GHz): | 0.07 |
| Frequency Max (GHz): | 0.07 |
| Center Frequency (GHz): | 0.07 |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 1.1:1 |
| Peak to Peak Bandwidth: | 0.09 GHz Min |
| Linear Bandwidth: | 50 MHz Min |
| Sensitivity: | 100 mV/MHz ± 5% into 93 Ohm load |
| Linearity: | ±5% Max - Measured 0.92% |
| Input Dynamic Range: | -10 to 0 dBm Min |
| Rise Time: | 50 ns Max - Measured <50 ns |
| DC Power Supply: | +12 VDC @ 200 mA Max - Measured 77 mA -12 VDC @ 100 mA Max - Measured 48 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.625" x 1.50" x 0.47" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |