Quantic PMI Model GMA26240-10-22 is a 26.5 to 40 GHz low noise amplifier that offers a gain of 22 dB and provides a Minimum output power of 10 dBm at the 1dB compression point and a noise figure of 5 dB or better. Package size is 1.2" x 0.89" x 0.435" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 22 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max @ +25 ºC |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| Input Power: | 19 dBm CW Max |
| Output power: | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 240 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Sealing: | Epoxy |
| Size: | 1.2" x 0.71" x 0.435" |
| Finish: | Electroless Nickel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -54 ºC to +85ºC |