| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -65 Min |
| TSS (Measured): | -65 dB Min - Measured -67 dBm |
| Output Voltage: | +4.2 V Max - Measured 3.7 V |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 2 @ Room Temperature, 50 ± 3 Over Temperature, 50 Typ |
| Log Range (dBm): | -60 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB @ Room Temperature - Measured -0.62 dB, ±1.5 dB max. Over Temperature Measured -0.78 dB |
| Rise Time: | 30 ns Max - Measured 27.2 ns |
| Recovery Time: | 500 ns Max - Measured 119.83 ns |
| Power Supply: | +12 to +15.5 VDC @ 400 mA Max - Measured 124 mA, -12 to -15.5 VDC @ 165 mA Max - Measured 66 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 1.85:1 |
| Flatness: | 100 mV Max - Measured 80 mV |
| Video Bandwidth: | 10 MHz Typ - Measured >10 MHz |
| Video Load Impedance: | Twisted Pair into 100 Ohms |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| RF Safe Input Power: | +23 dBm Max CW (Without Damage) - Measured <23 dBm |
| Throughput Time: | 30 ns Max - Measured 23 ns |
| Offset Voltage: | ±100 mV Max - Measured -18 mV |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.5" x 3.2" x 0.5" |
| Finish: | Electroless Nickel Plate |
| Weight: | 220 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -15 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-E-5400T 3.2.24.4, 100% RH |
| Shock: | MIL-E-5400T 3.2.24.6.1 15 G 11 ±1 msec, 6 Directions |
| Vibration: | MIL-E-5400T 3.2.24.5, Figure 2 Sheet 1 of 3, Curve III |
| Altitude: | 0 - 30, 000 FT |