| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -43 Min |
| TSS (Measured): | -43 Min (10 MHz Video Bandwidth) |
| Log Slope (mV/dB): | 280 ± 12 @ Input Power -40 to -10 dBm, Transition from 280 @ Input Power -10 to 0 dBm, 0 ± 12 @ Input Power 0 to +20 dBm |
| Log Range (dBm): | -43 to +20 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB @ Input Power -40 to -10 dBm, Transition from 280 mV/dB to 0 mV/dB @ Input Power -10 to 0 dBm, ±1.0 dB @ Input Power 0 to +20 dBm |
| Rise Time: | 50 ns Max - Measured at input of -35 dBm |
| Recovery Time: | 5 µs Max @ input pulse of -10 dBm with pulse width of 150 µs |
| Power Supply: | +15 ± 0.15 V @ 75 mA, -15 ± 0.15V @ 75 mA |
| Impedance: | Meet all requirements with 50 OHM load |
| VSWR: | 2.5:1 (-40 to -10 dBm) |
| Video Load (Ohms): | 1000 |
| Maximum Input Power (CW): | +25 dBm CW Max (no damage) |
| DC Offset: | +1.35 V ±10% |
| Dynamic Range: | 63 dB (-43 to +20 dBm) |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.3" x 2.3" x 0.47" |
| Finish: | Nickel Plating |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 516.5, Procedure VI |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | Sea Level to 55, 000 Feet |