Quantic PMI Model GMDA-D0206-45 is a CW immune DLVA that operates between the 2 to 6 GHz frequency range with a dynamic range of 45 dB, a log slope of 50 mV/dB and a nominal video bandwidth of 0.017 GHz. Designed using innovative technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 2.50" x 1.50" x 0.44" making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -43 |
| TSS (Measured): | -43 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Nom |
| Log Range (dBm): | -40 to +5 |
| Log Linearity: | ±0.5 dB @ Band Center |
| Rise Time: | 20 ns Max (10% to 90%) |
| Fall Time: | 500 ns |
| Power Supply: | +12 ± 1 VDC @ 80 mA Max -12 ± 1 VDC @ 80 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| CW Immunity: | TSS to -20 dBm |
| Size: | 2.50" x 1.50" x 0.44" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -57 ºC to +85 ºC |