| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.46 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| TSS (dBm): | -65 Max |
| TSS (Measured): | -65 dBm Max - Measured -66.5 dBm |
| Output Voltage: | +2.5 V Max |
| Log Slope (mV/dB): | +25 ± 1 |
| Log Range (dBm): | -60 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB / ±1.5 dB Over Temp |
| Rise Time: | 30 ns Max - Measured 17.565 ns |
| Recovery Time: | 500 ns Max - Measured 163.673 |
| Power Supply: | +12 to +15.5 VDC @ 300 mA Max - Measured +121 mA, -12 to -15.5 VDC @ 150 mA Max - Measured -65 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 1.548:1 |
| Flatness: | 50 mV Max - Measured 9.0 mV |
| Video Bandwidth: | 0.01 GHz Typ |
| Video Load (Ohms): | 75 |
| RF Safe Input Power: | +23 dBm Max CW |
| Throughput Time: | 30 ns Max - Measured 26.8 ns |
| Offset Voltage: | ±50 mV Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.5" x 3.2" x 0.5" |
| Finish: | Nickel Plate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -57 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.4 100%RH |
| Shock: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.6, FUNC SHOCK: 196m/s2, 6(squared)-9ms |
| Vibration: | MIL-STD-810F, ANNEX C, FIG 514 5C-8 (Refer to Fig 1) |
| Altitude: | 0 - 30, 000 FT |