Quantic PMI Model GMDA-D1005-08R11R44 is an extended dynamic range DLVA designed to operate over the 0.81 to 1.44 GHz frequency range. It employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high-speed performance and outstanding reliability. It is of superior construction using state-of-the-art MIC Technology in a housing measuring 3.5" x 2.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.81 |
| Frequency Max (GHz): | 1.44 |
| TSS (dBm): | -65 Max |
| Output Voltage: | 2.5 V Max |
| Log Slope (mV/dB): | +25 ± 1.0 Typ |
| Log Range (dBm): | -60 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Room Temperature ±1.5 dB Over Temperature |
| Power Supply: | +V: +12 to +15.5 VDC @ 300 mA Max -V: -12 to -15.5 VDC @ 150 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max (Input) |
| Flatness: | 50 mV Max |
| Video Bandwidth: | 10 MHz Typ |
| Video Load Impedance: | 75 Ohm Typ |
| Video Load (Ohms): | 75 |
| RF Safe Input Power: | +23 dBm Max CW |
| Offset Voltage: | ±50 mV Max |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max |
| Size: | 3.50" x 3.20" x 0.50" 88.9 mm x 81.3 mm x 12.7 mm |
| Finish: | Nickel Plate |
| Weight: | 220 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -57 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.4 100%RH |
| Shock: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.6 |
| Vibration: | MIL-STD-810F ANNEX C |
| Altitude: | 0 - 30, 000 Ft |