| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -65 Min |
| TSS (Measured): | -65 dB Min |
| Output Voltage: | +2.5V Max |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 1 @ Room Temperature, 25 ± 1.5 Over Temperature, 25 Typ |
| Log Range (dBm): | -60 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB @ Room Temperature, ±1.5 dB Max Over Temperature |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Recovery Time: | 1 µs |
| Power Supply: | +12 to +15.5 VDC @ 400 mA Max, -12 to -15.5 VDC @ 165 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Flatness: | 50 mV Max |
| Video Bandwidth: | 10 MHz Typ |
| Video Load (Ohms): | 75 |
| RF Safe Input Power: | +23 dBm Max CW (Without Damage) |
| Throughput Time: | 30 ns Max |
| Offset Voltage: | ±50 mV Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.8" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -15 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-E-5400T 3.2.24.4, 100% RH |
| Shock: | MIL-E-5400T 3.2.24.5, Figure 2 Sheet 1 of 3, Curve III |
| Vibration: | MIL-E-5400T 3.2.24.6.1 15 G 11 +/- msec, 6 Directions |
| Altitude: | 0 - 30, 000 FT |