

Quantic PMI Model GMDA-D5459-70 is a 5.4 to 5.9 GHz Digital Connectorized Log Video Amplifier (DLVA) with a dynamic range of 70 dB, 10-Bit digital output, and analog output. Package size is 7.38" x 3.88" x 1.25" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 5.4 |
| Frequency Max (GHz): | 5.9 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Typ |
| Log Range (dBm): | -56 to +14 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Typ - Measured +0.55 dB / -.075 dB |
| Power Supply: | +15 V @ 500 mA Max -15 V @ 200 mA Max +5 V @ 500 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 - Measured 1.94:1 |
| Flatness: | ±1.0 dB Typ - Measured ±0.50 dB |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Maximum Input Power (CW): | +30 dBm |
| Pulse Range: | 250 ns to CW |
| Dynamic Range: | -56 to +14 dBm |
| RF Connectors: | RF IN: SMA (F) Analog Out 9 Pin D-Sub (M) ±15 V with 1000 pF internal bypass 37 Pin D-Dub (F) digital data and clock Solder Pin +5 V |
| Size: | 7.38" x 3.88" x 1.25" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | +18 ºC to +40 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -20 ºC to +55 ºC |
| Humidity: | 40 to 60% Non-Condensing, 100% Non-Operating |