| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -75 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Rise Time: | 10 ns |
| Recovery Time: | 50 ns |
| Power Supply: | +12 to +15 V @ 700 mA, -12 to -15 V @ 80 mA |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Video Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Dynamic Range: | -70 to 0 dBm |
| Log Accuracy: | ±2.5 dB |
| Limited IF Output: | +12 dBm ±2 dB |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.80" x 2.00 x 0.40" |
| Finish: | Nickel Place per MIL-C-26074 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D, COND A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B, COND B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B, COND B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D, COND B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C, COND B |