Quantic PMI Model GMDA-S0618-50 is a 6 to 18 GHz, high speed Successive Detection Log Video Amplifiers (SDLVA) with a logging range of -60 to -10 dBm, a TSS of -65 dBm, rise time of 10 ns, recovery time of 50 ns, a propagation delay of<25 ns, and a limited RF output of +12 dBm ± 2.0 dB. The design utilizes state of the art technologies to bring you the best performance and reliability. Package size is 3.8" x 2.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -65 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom |
| Log Range (dBm): | -60 to -10 |
| Recovery Time: | 50 ns |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 700 mA Max -12 to -15 VDC @ 80 mA Max |
| Dynamic Range Log: | -60 to -10 dBm |
| Cooling: | Conduction Cooling at Mounting Surface |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Propagation Delay: | <25 ns (RF to Video) |
| DC Offset: | ±150 mV Typ |
| Dynamic Range: | -60 to -10 dBm |
| Log Accuracy: | ±3.0 dB Max |
| Max Input Level: | +20 dBm CW |
| Input VSWR: | 2.5:1 Max |
| Limited RF Output: | +12 dBm ± 2.0 dB Typ |
| Video Rise Time: | 10 ns |
| Size: | 3.8" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Nickel Plate (AMS 2404) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107, COND A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B, COND B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B, COND B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D, COND B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C, COND B |