Quantic PMI Model GMDA-S0818-70 is an 8 to 18 GHz, High Speed Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) with a logging range of -70 to +0 dBm, a TSS of -73 dBm and a limited RF output of +13 dBm ±2 dB. Package size is 3.8" x 2.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -73 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Log Linearity: | ±2.5 dB |
| Rise Time: | 10 ns |
| Fall Time: | 60 ns |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Dynamic Range: | -70 to 0 dBm |
| Limited IF Output: | +13 dBm ±2.0 dB |
| RF Gain: | 55 to 60 dB Typ |
| Size: | 3.8" x 2.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +75 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |