

Quantic PMI Model GMDA-S4080-60 is a Detector Log Video Amplifier (DLVA) that operates in the 4 to 8 GHz frequency range and offers a dynamic range of -55 to +5 dBm with a minimum TSS of -60 dBm; a log slope of 25.0 ±1.0 mV/dB; and a nominal video bandwidth of 33 MHz. This DLVA has been designed using innovative technology which provides optimum performance and reliability in a compact package measuring 1.80" x 1.00" x 0.28" making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| TSS (dBm): | -60 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 1 |
| Log Range (dBm): | -55 to +5 |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Fall Time: | 80 ns Max |
| Recovery Time: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +11.4 V to +15.75 V @ 460 mA Max -11.4 V to +15.75 V @ 150 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Log Linearity: | +1.85 dB Over Temp |
| Video Log Slope (mV/dB): | 25.0 ±1.0 mV/dB Nom |
| Video Freq Flatness: | ±2 dB Max |
| Video Load (Ohms): | 75 |
| Dynamic Range: | -55 to +5 dBm |
| Input Power: | +23 dBm CW |
| Size: | 1.80" x 1.00" x 0.28" |
| Finish: | Nickel Plate per MIL-C-26074 |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -20 °C to +70 °C |
| Humidity: | 95% (Continuous & Intermittent) |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |