| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| TSS (dBm): | -60 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 1 Max 25 ± 2 Max Over Temperature |
| Log Range (dBm): | -55 to +5 |
| Video Log Range: | -55 to +5 dBm |
| Video Log Linearity: | ± 1.5 dB Max @ +25 ºC ± 2.2 dB Max Over Temp |
| Video Log Slope (mV/dB): | 25.0 ± 1.0 mV/dB Max 25.0 ± 2.0 mV/dB Max Over Temp |
| Video Freq Flatness: | 100 mV p-p Max |
| Video Load (Ohms): | 75 |
| DC Power Supply: | +11.4 to +15.75 @ 550 mA Max, 450 mA Nom -11.4 to -15.75 @ 150 mA Max |
| Input VSWR: | 2.2:1 Max |
| Size: | 1.80" x 1.00" x 0.285" 45.72 mm x 25.40 mm x 7.24 mm |
| Finish: | Nickel Plated |
| Weight: | 50 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -15 ºC to + 85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-E-5400T, 3.3.24.4, 100 %RH |
| Shock: | MIL-E-5400T, 3.3.24.6.1, 147 m/s^2 11ms 3 times x 6 directions |
| Vibration: | MIL-E-5400, 3.3.24.5.1.2, Fig.2 Curve III |
| Altitude: | 0 to 4, 572 m (15, 000 ft) |