Quantic PMI Model GMPA-1001 is an L Band power amplifier which operates in the 0.4 to 0.5 GHz frequency range providing a gain of 40 dB maximum with a noise figure of 8 dB and an power output of over 5 W. Package size is 4.0" x 3.0" x 1.0" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 0.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| Gain (dB): | 40 dB Min |
| Gain (dB) - Measured: | 40 dB Min - Measured 43.25 dB, 45 dB Max - Measured 44.85 dB |
| Noise Figure (dB): | 8 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 - Measure 1.7:1 |
| OIP3: | 45 dBm Typ |
| OPsat: | 37 dBm Min - Measured 37.1 dBm |
| RF Input Power: | 20 mW CW Max |
| DC Voltage: | +14 to +15.5 VDC |
| DC Current Draw: | 3.2 A Typ., 3.6 A Max |
| Gain Variation Over Temperature: | ±1 dB Max @ Room Temp. |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 3.0" x 1.0" |
| Finish: | Electroless Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -57 ºC to +125 ºC |