Quantic PMI Model GMPA-1003 is a microwave power amplifier operating over the 2 to 4 GHz frequency range offer a gain of 30 dB with a gain flatness of ±2.5 dB and a OP1dB of 29 dBm. This model measures 2.75" x 2 " x 0.87" and is outfitted with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB |
| OP1dB (dBm): | 29 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 |
| DC Voltage Supply (VDC): | +15 VDC @ 900 mA Max |
| DC Current Draw: | 900 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Weight: | 135 g Max |
| Size: | 2.75" x 2 " x 0.87" |
| Finish: | Nickel Plate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -57 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | Per MIL-E-5400T 3.2.24.4 100% |
| Shock: | Per Mil-E-5400T 3.2.24.6.1 15G, 11 +/- 1MSEC 6 Directions |
| Vibration: | Per MIL-E-5400T 3.2.24.5 Fig. 2, Sheet 1 of 3 Curve III |
| Altitude: | 0 to +30, 000 Ft |