Quantic PMI Model GSA224-25-31 is a 2 to 4 GHz Low Noise Amplifier offers a gain of typically 31 dB and provides a Minimum output power of 25 dBm at the 1dB compression point and a noise figure of 3 dB or better. Housing size is 1.36" x 0.66" x 0.33" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 31 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max @ +25 ºC |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Min |
| Input Power: | 12 dBm CW Max |
| Output power: | 25 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 420 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Sealing: | Epoxy |
| Size: | 1.36" x 0.66" x 0.33" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -54 ºC to +85 ºC |