Quantic PMI Model HADA-D1009 is a DC Coupled Detector Log Video Amplifier that operates from 3 to 3.4 GHz with a dynamic range of -70 to +3 dBm. Package size is 3.0" x 4.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 3 |
| Frequency Max (GHz): | 3.4 |
| TSS (dBm): | -73 Max |
| TSS (Measured): | -73 Max |
| Output Voltage: | +2.5 V Max |
| Log Slope (mV/dB): | +50 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -70 to +3 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Recovery Time: | 0.5 µs |
| Power Supply: | +12 to +15.5 VDC @ 450 mA Max, -12 to -15.5 VDC @ 150 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max (2.0 to 4.0 GHz) |
| Flatness: | 50 mV Max |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| RF Safe Input Power: | +20 dBm Max CW (Without Damage) |
| Video Output: | 600 mV ± 100 mV @3.2 GHz, 25 °C, -70 dBm |
| Size: | 3.0" x 4.0" x 0.5" |
| Finish: | Electroless Nickel Plate |
| Weight: | 200 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +70 ºC |
| Humidity: | 95% @ 70Deg C max |
| Vibration: | 16Hz, 3mm/3G |
| Altitude: | 0 - 7000 FT |