| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| TSS (dBm): | -44 Min |
| TSS (Measured): | -44 dBm Min @ -40 ºC to +85 ºC - Measured -46 dBm |
| Log Linearity: | ±0.5 dB Max @ +25 ºC - Measured +0.17 / -0.18 dB, ±0.75 dB Max @ +40 to +85 ºC - Measured +1.30 / 0.0 dB @ +40 ºC, 0.0 / -1.42 dB @ +85 ºC |
| Rise Time: | 30 ns Max (10 to 90%) - Measured 16.37 ns |
| Fall Time: | 500 ns Max (@ Pulse width 100 µs Input) (90% to 10%) - Measured 206.8 ns |
| Power Supply: | +12 ± 1 VDC @ 125 mA Max - Measured +118 mA, -12 ± 1 VDC @ 75 mA Max - Measured -48 mA |
| Duty Cycle: | 100% |
| Frequency Flatness: | ±0.75 dB Max |
| VSWR: | 2.5:1 Max @ 23 dBm - Measured 1.14:1 |
| Maximum Input Power (CW): | 23 dBm |
| Propagation Delay: | 60 ns Max - Measured 49 ns |
| DC Offset: | 95 mV (55 / -100 mV @ +40 to +85 ºC) - Measured 58 mV |
| Size: | 2.50" x 1.50" x 0.44" |
| Finish: | Nickel Plating |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -57 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | 90% to 98% MIL-STD-202F, Method 106 |
| Shock: | 30G, MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | 10 to 55 Hz (0.06DA), 55 to 2000 Hz (10G) MIL-STD-202F, Method 204 Cond. B |
| Altitude: | 20, 000 Feet, MIL-STD-202F, method 105 |