PMI Model HPF-7D9G18D5G-SFM is a 7.9 to 18.5 GHz high pass filter featuring a band rejection of 40 dBc minimum @ DC to 6.5 GHz, 1.43:1 VSWR, and 1 dB insertion loss. Package size is 30 mm x 22 mm x 12 mm with SMA male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Passband Frequency (GHz): | 7.9 to 18.5 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 7.9 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Passband VSWR: | 1.43:1 Max |
| Rejection: | 40 dBc Min @ DC to 6.5 GHz |
| Connectors: | SMA Male / SMA Female |
| Size: | 30 mm x 22 mm x 12 mm (1.81" x 0.87" x 0.47") |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 to +85 ℃ |
| Temperature (Storage): | -55 to +125 ℃ |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |