Quantic PMI Model HPF18G-DC15G is a low loss ultra-small high pass filter with a passband frequency range of 18 to 26.5 GHz and greater than 60 dB rejection from DC to 15 GHz. Package size is 0.64" x 0.58" x 0.38" and contains 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband Frequency (GHz): | 18 to 26.5 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 18 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Passband VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 1.5:1 |
| Rejection: | 60 dB - Measured 63 dB |
| Input Power: | 10 W CW Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 0.64" x 0.58" x 0.38" |
| Weight: | 0.5 oz Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |