| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| TSS (dBm): | -50 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 45 ± 5% |
| Log Range (dBm): | -45 to 0 |
| Rise Time: | 50 ns Max, Input Rise Time <10 ns |
| Power Supply: | +12 to +15 V, 170 mA Max (No Load), -12 to -15 V, 70 mA Max (No Load) |
| Duty Cycle: | 10% @ Min Pulse Width |
| Frequency Flatness: | ±1.5 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 1.7:1 Max |
| VSWR (Measured): | 1.5:1 Typ, 1.7:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| Pulse Range: | 50 ns to CW |
| DC Offset: | 0.2 V ±1.5 dB Max |
| Dynamic Range: | -45 dBm to 0 dBm |
| Tangential Sensitivity: | -50 dBm Max |
| Connectors: | SMA (F) Removable |
| Size: | 1.75" x 1.25" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |