Quantic PMI Model ILF-1227-12-BP is a Coaxial In-line Bandpass Filter with a bandpass frequency of 1.215 to 1.239 GHz. This Model is offered in our standard SMA tubular package which measures 1.31" in length and are an excellent choice when signal filtering is required in a small space.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | Bandpass Filter |
| Passband (GHz): | 1.215 to 1.239 |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 1.227 |
| Bandwidth (GHz): | 0.012 |
| Insertion Loss @ Fo (dB): | 2.5 dB |
| Rejection: | -30 dB @ 1.16 GHz, -30 dB @ 1.294 GHz |
| Pass Band VSWR: | 2.0:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 5 W |
| Applications: | GPS L2 |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |