Quantic PMI Model is a Coaxial In-line Bandpass Filter with a bandpass frequency of 1.56 to 1.59 GHz. This Model is offered in our standard SMA tubular package which measures 1.31" in length and are an excellent choice when signal filtering is required in a small space.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | Bandpass Filter |
| Passband (GHz): | 1.56 to 1.59 |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 1.575 |
| Bandwidth (GHz): | 0.015 |
| Insertion Loss @ Fo (dB): | 2.5 dB |
| Rejection: | -30 dB @ 1.459 GHz, -30 dB @ 1.691 GHz |
| Pass Band VSWR: | 2.0:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 5 W |
| Applications: | GPS L1 |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |