Quantic PMI Model ILF-1900-27-BP is a Coaxial In-line Bandpass Filter with a bandpass frequency of 1.886 to 1.9135 GHz. This Model is offered in our standard SMA tubular package which measures 1.31" in length and is an excellent choice when signal filtering is required in a small space.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | Bandpass Filter |
| Passband (GHz): | 1.8865 to 1.9135 |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 1.9 |
| Bandwidth (GHz): | 0.027 |
| Insertion Loss @ Fo (dB): | 2 dB |
| Rejection: | -38 dB @ 1.405 to 1.44 GHz, -10 dB @ 1.649 to 1.68 GHz, -22 dB @ 3.786 to 3.84 GHz, -20 dB @ 5.679 to 5.76 GHz |
| Pass Band VSWR: | 2.0:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 5 W |
| Applications: | PCS, Communications, Test Equipment |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |