Quantic PMI Model ILF-2450-100-BP is a Coaxial In-line Bandpass Filter with a bandpass frequency of 1.215 to 1.239 GHz. This Model is offered in our standard SMA tubular package which measures 1.31" in length and are an excellent choice when signal filtering is required in a small space.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | Bandpass Filter |
| Passband (GHz): | 2.4 to 2.5 |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 2.45 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 Hz |
| Insertion Loss @ Fo (dB): | 2 dB |
| Rejection: | -30 dB @ 0.88 to 0.915 GHz, -30 dB @ 1.71 to 1.785 GHz, -25 dB @ 1.85 to 1.91 GHz, -25 dB @ 4.8 to 5 GHz, -15 dB @ 7.2 to 7.5 GHz |
| Pass Band VSWR: | 2.0:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 5 W |
| Applications: | Point-to-Point Links, Wireless Systems, SATCOM |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |