Quantic PMI Model ILF-3100-HP is a Coaxial In-Line High Pass Filter with a bandpass frequency of 3.1 to 7.2 GHz. This Model is offered in our standard SMA tubular package which measures 1.31" in length and are an excellent choice when signal filtering is required in a small space.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | High Pass Filter |
| Passband (GHz): | 3.1 to 7.2 |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 5.15 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 3.1 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 2.75 dB |
| Rejection: | -30 dB @ 0.5 to 2 GHz |
| Pass Band VSWR: | 2.0:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 5 W |
| Applications: | Wireless Systems, WiMAX |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |