Quantic PMI Model ILF-5500-725-BP Coaxial In-line Bandpass Filter with a bandpass frequency of 5.1375 to 5.8625 GHz. This Model is offered in our standard SMA tubular package which measures 1.31" in length and are an excellent choice when signal filtering is required in a small space.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | Bandpass Filter |
| Passband (GHz): | 5.1375 to 5.8625 |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 5.5 |
| Bandwidth (GHz): | 0.725 |
| Insertion Loss @ Fo (dB): | 2.5 dB |
| Rejection: | -30 dB @ 0.5 to 4 GHz, -20 dB @ 4.6 GHz, -15 dB @ 10.3 to 11.8 GHz |
| Pass Band VSWR: | 2.0:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 5 W |
| Applications: | Point-to-Point Links, Wireless Systems, SATCOM |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |