Quantic PMI Model ILF-5875-LP is a Coaxial In-Line Low Pass Filter with a bandpass frequency of 4 to 5.875 GHz. This Model is offered in our standard SMA tubular package which measures 1.31" in length and are an excellent choice when signal filtering is required in a small space.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | Low Pass Filter |
| Passband (GHz): | 4 to 5.875 |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 4.9375 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 5.875 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 1 dB |
| Rejection: | -8 dB @ 8 GHz, -25 dB @ 9 to 13 GHz, -18 dB @ 13 to 18 GHz |
| Pass Band VSWR: | 2.0:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 5 W |
| Applications: | Wireless Systems, WiMAX |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |