Quantic PMI Model IQM-2G4G-SFF is an I/Q mixer which operates over the frequency range of 2 to 4 GHz. This product offers an IF frequency range (QIFM, I/Q demodulator mode) of DC to 0.5 GHz. Housing size is 0.80" x 0.80" x 0.369" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 4 GHz |
| RF VSWR: | 2.0:1 Typ |
| LO VSWR: | 2.5:1 Typ |
| IF Frequency Range: | DC to 0.5 GHz |
| LO-RF Isolation: | 20 dB Min, 30 dB Typ |
| LO-IF Isolation: | 25 dB Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Connectors: | SMA Female |
| Size (Excluding Connectors): | 0.80" x 0.80" x 0.369" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +100 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 2040 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |