Quantic PMI Model IQM-4G8G-SFF is an I/Q mixer which operates over the frequency range of 4 to 8 GHz. This product offers an IF frequency range (QIFM, I/Q demodulator mode) of DC to 0.5 GHz. Housing size is 0.80" x 0.80" x 0.369" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 8 GHz |
| RF VSWR: | 2.0:1 Typ |
| LO VSWR: | 2.5:1 Typ |
| Conversion Loss: | 10.5 dB Typ, 11 dB Max |
| LO-RF Isolation: | 20 dB Min, 30 dB Typ |
| LO-IF Isolation: | 25 dB Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Connectors: | SMA Female |
| Size (Excluding Connectors): | 0.80" x 0.80" x 0.369" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +100 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |