PMI Model IRMX-4G8G-55-35-SFF-HIGH is an Image Reject Mixer operating over the 4 to 8 GHz frequency range. This model offers a typical image rejection of 35 dB while limiting the noise figure to 8 dB typical. This product is configured for high side conversion, IF = LO - RF. Housing size is 1.35" x 2.0" x 0.58" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 8 GHz |
| LO Power: | 14 dBm Min 15 dBm Typ 17 dBm Max |
| RF VSWR: | 2.0:1 Typ |
| LO VSWR: | 1.4:1 Typ |
| Conversion Loss: | 7.5 dB Typ 10.5 dB Max |
| Noise Figure: | 8 dB Typ 10.5 dB Max |
| Input IP3: | 24 dBm Typ |
| Input P1dB: | 14 dBm Typ |
| LO-RF Isolation: | 55 dB Typ 40 dB Min |
| LO-IF Isolation: | 55 dB Typ |
| Image Rejection: | 35 dB Typ 25 dB Min |
| LO/RF Input Power w/o Damage: | 23 dBm Max |
| Finish: | Painted Blue |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size (Excluding Connectors): | 1.35" x 2.0" x 0.58" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +85 ˚C |