Quantic PMI Model IRMX-8D5G9D7G-20-20-SFF is an Image Reject Mixer operating over the 8.5 to 9.7 GHz frequency range. This model offers an IF amplifier gain and image rejection of 20 dB minimum while limiting the noise figure to a maximum of 9 dB. Package size is 2.69" x 1.11" x 0.64" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8.5 to 9.7 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 8.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 9.7 GHz |
| RF VSWR: | 1.2:1 Typ, 1.4:1 Max |
| Conversion Loss: | 20 to 21 dB |
| Mixer Loss: | 5.5 dB Typ, 6 dB Max |
| Noise Figure: | 7 to 9 dB |
| IF Amplifier Gain: | 27 dB Min, 28 dB Typ |
| Nominal Impedance: | 50 Ohm |
| IF Frequency Range: | 50 MHz Min, 70 MHz Max |
| LO-RF Isolation: | 20 dB Min |
| LO Drive Power: | 10 dB Min |
| Image Rejection: | 20 dB Min |
| High Side/Low Side Injection: | RF Frequency > LO Frequency |
| Bias: | 12 ± 5% VDC |
| Finish: | Painted Blue |
| Connectors: | SMA Female |
| Size (Excluding Connectors): | 68.20 mm x 28.12 mm x 16.26 mm, 2.69" x 1.11" x 0.64", All Dimensions ± 5% |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -0 ºC to +70 ºC |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |