PMI Model ISO-0D8G2G-12-SFF is a 0.8 to 2 GHz coaxial isolator with an insertion loss of 1.3 dB maximum; isolation of 12 dB; forward power of 100 W / reverse power of 30 W and a VSWR of 1.6:1.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Forward Power: | 100 W Max |
| Reverse Power: | 30 W Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | +10 °C to +70 °C |