Quantic PMI Madel ISO-1011-45-SFF is a 10 to 11 GHz coaxial isolator with an insertion loss of 0.6 dB maximum; isolation of 45 dB; forward power of 60 W / reverse power of 5 W and a VSWR of 1.2:1, with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 10 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| VSWR: | 1.2:1 Max |
| Forward Power: | 60 W |
| Reverse Power: | 5 W |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) |