Quantic PMI Model ISO-1218-18-SMF is a coaxial isolator that operates over the frequency range of 12 to 18 GHz with a forward power of 60 W and reverse power of 10 W. Package size is 0.472" x 0.787" x 0.512" and is outfitted with SMA male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| VSWR: | 1.35 Max |
| Forward Power: | 60 W |
| Reverse Power: | 10 W |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.472" x 0.787" x 0.512" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |